CNC. Autor: Maciej Klata | #WEAREEUROPASYSTEMS

2019-02-11
CNC. Autor: Maciej Klata | #WEAREEUROPASYSTEMS Dzień dobry,
Nazywam się Maciej Klata. Jestem kierownikiem obróbki mechanicznej z prawie 13-letnim doświadczeniem, które zdobywałem w Europa Systems pod okiem wspaniałych specjalistów.

Obecnie w naszej firmie dział obróbki mechanicznej składa się z kilkudziesięciu wysokiej klasy pracowników. Wspólnie tworzyliśmy naszą markę - Europa Systems. 16-osobowy zespół jest odpowiedzialny za obróbkę skrawaniem i ma do dyspozycji kilkadziesiąt urządzeń takich firm jak: DMG Mori (seria CTX), Mazak oraz ERLO. Kolejne 15 osób zajmuje się cięciem laserowym oraz obróbką plastyczną. W tym celu są wykorzystywane m.in. trzy prasy krawędziowe o maksymalnej szerokości materiału 4m i grubości 10mmm (przy zachowanej dokładności wymiarowej sięgającej +/- 0,2mm).

Chciałbym Państwa oprowadzić po krótkim, ale jakże ciekawym, procesie przekształcenia arkusza blachy w osłonę z logiem naszej firmy "ES" będący nieodłącznym elementem naszego produktu, jakim jest ES Tower. Jest to automatyczny magazyn blach, który umożliwia łatwy oraz szybki dostęp do składowania materiałów. Dzięki naszemu rozwiązaniu skraca czas dostępu do nich oraz zapewnia efektywne wykorzystanie powierzchni składowania.

Skrupulatne dobieranie i przygotowanie materału

Kiedy na produkcji pojawi się zlecenie na wyprodukowanie magazynu, w dziale zakupów w systemie sterowania produkcją rekord wyświetla zapotrzebowanie na blachę o grubości 3 mm. To z niej powstanie wspomniana osłona z logiem. Materiał po zamówieniu trafia na teren firmy. Zostaje on sprawdzony przez zakładową kontrolę produkcji. Sprawdzany jest zarówno atest materiału i partia, z której został wykonany, oraz jego jakość. Następnie zostaje przyjęty na stan w systemie rekord. W dalszej kolejności materiał trafia na magazyn blach, który jest zintegrowany z robotem załadowczym obrabiarki laserowej.

W programie Lantek programista laserów dostaje rysunki w formacie DXF od konstruktora siedzącego w dziale projektowania. Z nich obrabia program w kodach NC oraz wysyła na wykrawarkę laserową. W programie zawarte są wszystkie informacje o produkcie takie jak: pochodzenie materiału (z jakiego elementu jest wykonywany), parametry cięcia (prędkość, siła, czas przebicia) oraz kształt elementów wpisanych w program i ułożonych na arkuszu.

W tym samym czasie operator obrabiarki z magazynu wybiera arkusz blachy. Za pomocą robota, który jest sterowany automacznie, wspomniany arkusz blachy zostaje załadowany na stół obróbczy obrabiarki laserowej.

Co dzieje się po fazie cięcia?

Po załadowaniu materiału na obrabiarkę, blacha zostaje ustawiona do bazy maszynowej. Po ustawieniu materiału operator urządzenia CNC naciska “start” na maszynie i rozpoczyna się faza cięcia. W tym samym czasie z arkusza blachy w kilka minut powstaje element, który docelowo będzie zamontowany na produkcie, jakim jest magazyn blach "ES Tower". Element po cięciu zostaje sprawdzony pod względem zgodności z rysunkiem przez zakładową kontrolą jakości. Jeśli wszystkie wymiary i kształty są zgodne, element trafia na kolejne gniazdo obróbcze, jakim jest szlifierka szerokotaśmowa Costa.

Materiał po obróbce laserowej maszyną CNC jest dopracowywany na szlifierce w celu zaokrąglenia krawędzi, usunięcia tlenków powstałych podczas cięcia i uzyskania jak najlepszej powierzchni pod malowanie proszkowe. Po szlifowaniu element trafia na prasę krawędziową, na której operator zgodnie z rysunkiem technicznym ustawia program oraz żądany kształt gięcia. Prasa o nacisku 200 ton formuje kształt elementów w 1-, 2-, 3- lub więcej etapach gięcia - w zależności od skomplikowania elementu.

Element po wygięciu trafia do działu kontroli, który sprawdza czy cały proces gięcia został wykonany prawidłowo oraz czy są zachowane wszystkie wymagania kształtu i geometrii elementów. Następnie trafia na myjkę, ale ten proces poznacie w kolejnym etapie produkcji. W tym miejscu warto dodać, że cały proces mógł się odbyć dzięki szerokim możliwościom technicznym, które oferuje nasz park maszynowy. Składa się on z kilkudziesięciu najnowocześniejszych maszyn, urządzeń i linii technologicznych, które są obecnie dostępne na rynku. Park maszynowy jest sukcesywnie modernizowany poprzez inwestycje w innowacyjne rozwiązania.

To dzięki niemu oraz kilkadziesięciu specjalistom zatrudnionych i pracujących na dwie zmiany przez cały rok, firma Europa System może pochwalić się niezależnością produkcyjną, wysoką konkurencyjnościąi oraz jest w stanie realizować prawie 2 tysiące zleceń rocznie - zarówno dla klientów z Polski jak i zagranicy.

Mam nadzieję, że opisany przeze mnie proces był na tyle ciekawy, że dotrwaliście do końca.

pozdrawiam serdecznie
Maciej Klata, CNC manager

---

#WEAREEUROPASYSTEMS
Za sukcesem każdej firmy stoją przede wszystkim ludzie. Blog firmowy „We are Europa Systems”, to cykl artykułów stworzonych przez pracowników Europa Systems. Autorzy dzielą się swoimi pasjami zawodowymi i wiedzą ekspercką z szeroką publicznością, a także podczas bezpośrednich spotkań w zakładzie produkcyjnym i siedzibie firmy.

O Europa Systems| #WEAREENGINEERS
Europa Systems to wiodący producent zautomatyzowanych systemów logistyki wewnętrznej. Firma z województwa Zachodniopomorskiego dysponuje jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie i zatrudnia ponad 240 inżynierów, techników i wysokiej klasy specjalistów. Inżynierski charakter i motto „We Are Engineers” oraz ponad 20 letnie doświadczenie zdobyte dzięki realizacji setek projektów dla klientów w 35 krajach spowodowało, iż Europa Systems to rozpoznawalny dostawca światowej klasy rozwiązań w zakresie automatyzacji i optymalizacji wewnętrznych procesów transportu i magazynowania. Firma posiada Centrum Badawczo – Rozwojowe w ramach, którego testowane są innowacyjne rozwiązania takie jak autonomiczne, samojezdne wózki i roboty mobilne (AGV, AIV); czy opatentowany, jedyny na świecie Robo Wash & Dry - robot susząco-myjący do kontenerów wykorzystywanych w sektorze Retail. Produkty takich marek jak m.in: Bridgestone, Michelin, Cisowianka, Carlsberg, Rockwool, Avery Dennison, wykorzystują do procesów transportu i magazynowania zautomatyzowane systemy zaprojektowane i wyprodukowane przez Europa Systems.
Pokaż więcej wpisów z Luty  2019
pixel