Modernizacja linii produkcyjnych

2014-09-25
Modernizacja linii produkcyjnych

Linie produkcyjne wdrażane są obecnie coraz częściej w zakładach ? przede wszystkim sprawdzają się w firmach trudniących się produkcją dla branży spożywczej, elektronicznej, motoryzacyjnej czy maszynowej. Współpracujące ze sobą maszyny pozwalają na uproszczenie prac, przyspieszają je i jednocześnie powodują, że są one bardziej bezpieczne, a gotowy wyrób wyróżnia się wysoką jakością i powtarzalnością.

Aby linie produkcyjne mogły działać niezawodnie i sprzyjać wydajności pracy, muszą być odpowiednio opracowane i dopasowane do konkretnych prac. W firmach zajmujących się kompleksową obsługą klientów chcących wdrożyć linie, jak na przykład w Europa Systems, można otrzymać pełne wsparcie ? doradztwo, projektowanie linii, usługi montażowe, szkoleniowe dla pracowników, także pomoc gwarancyjną i pogwarancyjną. Kluczem do wydajności pracy jest zatem odpowiednio dopasowana linia produkcyjna, ale warto też pamiętać o tym, że raz zaprojektowana nie będzie służyła przez długie lata ? procesy produkcji ulegają przemianom, a wraz z nimi powinna zmieniać się linia. Dlatego tak ważne są w tym przypadku modernizacje.

Kiedy przeprowadza się modernizacje linii produkcyjnych?

Zmiany konstrukcyjne dotyczące linii produkcyjnych mają miejsce na ogół w sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie przemiany procesów produkcji, na przykład z powodu nowych surowców, zmiany receptury czy konstrukcji gotowego produktu ? to najlepszy okres, aby wprowadzić przyszłościowe zmiany. Także linie modernizuje się wtedy, gdy należy dopasować je do minimalnych wymogów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zastosować dodatkowe środki ochrony. Zwykle modernizację poprzedza audyt.

Jak wykonuje się prace modernizacyjne?

Zmiany w konstrukcji linii produkcyjnych mogą zarówno obejmować poszczególne ich elementy, jak i mogą mieć charakter bardziej głębokiej modernizacji, w wyniku której powstaje nowa linia.

Zmiany dotyczą w szczególności:
  • wymiany układów odpowiedzialnych za napęd linii produkcyjnej,
  • wymiany układów dotyczących sterowania linią,
  • dołączenie do linii dodatkowych maszyn,
  • zastosowanie rozwiązań mających na celu zwiększenie wydajności produkcji, poprawę jakości wyrobów,
  • zastosowanie rozwiązań poszerzających zakres zastosowania linii produkcyjnej,
  • poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Modernizacja musi być szczegółowo opracowana, ponieważ jeżeli nie będzie ona indywidualnie dopasowana do danego procesu produkcyjnego, wówczas nie będzie dawała optymalnych rezultatów w postaci zwiększenia jakości, wydajności i bezpieczeństwa.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2014
pixel