Procesy produkcyjne – podstawowe informacje
Procesami produkcyjnymi określa się całokształt wszystkich zjawisk oraz działań, które powodują, że w przedmiocie pracy dokonują się zmiany w gotowy wyrób. Zmiany te następują stopniowo, kumulując się. Proces produkcyjny kończy się osiągnięciem wyroby zgodnego z założeniami.
Elementy składające się na proces produkcji Na procesy produkcyjne składają się różne rodzaje działań. Zaliczane są do nich:- technologia ? bezpośrednie oddziaływanie na przedmiot oraz procesy naturalne
- pomiary i kontrola
- transport ? zewnętrzny i wewnętrzny
- magazynowanie
Do produkcji potrzebna jest odpowiednia technologia, dlatego też musi być ona opracowana wspólnie z określeniem celu produkcji ? tego, jak gotowy wyrób ma wyglądać i jakie ma spełniać zadania. Technologia służy w tym przypadku do zamiany surowców w gotowy wyrób. W ramach procesów technologicznych wyróżnia się czynności oddziaływania bezpośredniego, czyli te, które wykonywane są zgodnie intencją człowieka, na przykład ukształtowanie wyrobu z tworzywa sztucznego czy też z metalu przy pomocy przeznaczonych do tego narzędzi. Procesy naturalne z kolei to te, które zachodzą samoczynnie, na przykład jest to proces fermentacji przy produkcji alkoholi. Procesy pomiarowo-kontrolne mają za cel określenie danego stanu przedmiotu w konkretnych etapach produkcyjnych. Na podstawie wcześniej wyznaczonych wymogów wyrób jest z nimi porównywany. Gdy jest on zgodny z wzorcem, wtedy przekazywany jest dalej w celu kontynuowania procesów produkcyjnych, natomiast jeżeli odbiega od wzorca, może być poddany kolejnym zmianom lub usunięty. Procesy transportowe mają za cel przemieszczanie obiektu na terenie zakładu pracy ? ma to miejsce w formie transportu bliskiego, wewnętrznego, lub też może następować na zewnątrz przedsiębiorstwa. Firmy działające w branży transportu bliskiego jak Europa Systems oferują specjalne przenośniki, stosuje się wózki jezdniowe, podnośniki i innego rodzaju sprzęt. Procesami składowania czy magazynowania nazywa się te, które dotyczą przechowania przedmiotu. Mogą one następować nie tylko na koniec procesu produkcyjnego, ale również w jego trakcie. Zależnie od rodzaju wytwarzanych wyrobów procesy produkcyjne zmieniają się. Zarys pozostaje jednak podobny. Odpowiednio zaprojektowany proces produkcji pozwala na uzyskanie wyrobów wysokiej jakości oraz niższym kosztem.