2020-09-14

Od stycznia nowa ulga podatkowa na robotyzację

Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości firmy i rodzaju branży. Kto skorzysta?

Ministerstwo Rozwoju zapowiada nową ulgę podatkową. Będą z niej mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zakupią nowe roboty służące do produkcji przemysłowej.

Z założeń projektu przedstawionego przez resort rozwoju wynika, że ulga obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty w ciągu roku podatkowego. Wiceminister Rozwoju powiedział, że uldze będzie podlegać nie tylko zakup robotów, ale także między innymi oprogramowania. Możliwe będzie także odliczenie instrukcji, szkoleń dla pracowników, a także maszyn towarzyszących robotom. Przedstawiciele resortu rozwoju chcą, by ulga weszła w życie na początku 2021 roku. Odliczenie dotyczyć będzie też leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty.

Niski poziom robotyzacji

– „Chcemy zwiększenia poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Przyczyni się to do jej modernizacji i polepszenia jakości oraz elastyczności produkcji oraz komfortu pracy. Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów, podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową.” – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Według Ministerstwa Rozwoju Polska w tej chwili na najniższy wskaźnik robotyzacji w Europie Środkowo – Wschodniej. W tej chwili wynosi on 42 roboty na tysiąc pracowników. Ministerstwo liczy na to, że pandemia koronawirusa może doprowadzić do przeniesienia części produkcji z odległych zakątków świata z powrotem do Europy. Przyczyną jest niepewność dotycząca sprawności transportu. To oznacza, że Polska musi zwiększyć konkurencyjność, a jednym z jej przejawów powinien być wyższy wskaźnik robotyzacji w naszym kraju.

Katalog kosztów podlegających uldze na robotyzację

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację ma dotyczyć:

1) zakupu lub leasingowania nowych robotów i cobotów (robotów współpracujących),

2) zakupu oprogramowania,

3) zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),

4) zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),

5) szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Co zyska gospodarka dzięki uldze na robotyzację?

Szacuje się, że dzięki uldze zwiększy się – dwuipółkrotnie – liczba robotów w Polsce (z 13,6 tys. na koniec 2018 roku). Wzrośnie wydajność produkcji, obniżą się jej koszty oraz poprawi się jakość i elastyczność produkcji, a w efekcie jej konkurencyjność. Robotyzacja pozwoli na wyeliminowanie ciężkiej i monotonnej fizycznej pracy ludzkiej.

Ulga na robotyzację – kto skorzysta?

Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie firmy, bez znaczenia na wielkość przedsiębiorstwa lub branżę działania. Ulga obejmie płatników PIT i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).

Projekt ustawy w sprawie ulgi ma trafić do Sejmu jesienią. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2021 r. Resorty rozwoju i finansów zakładają, że ulga na robotyzację będzie obowiązywać przez pięć lat, czyli do końca 2025 r.

Ulga na robotyzację tak jak ulga na B+R

Konstrukcja ulgi (sposób dokonania dodatkowego odliczenia, stworzenie katalogu konkretnych wydatków, na które będzie obowiązywać ulga na robotyzację), została przygotowana na podstawie doświadczeń ulgi na badania i rozwój.

Z ulgi na badania i rozwój (B+R) skorzystało w ubiegłym roku ok. 2,5 tys. firm, które odliczyły łącznie ponad 2 mld zł. Ulga B+R polega na możliwości odliczenia od przychodu wszystkich wydatków bezpośrednio związanych z badaniami i rozwojem, niezależnie od tego czy zostały wcześniej odliczone jako koszty prowadzenia działalności. W przypadku centrów badawczo-rozwojowych jest to 150% wydatków. Ulga przysługuje firmom bez względu na ich wielkość, także wówczas, gdy prace rozwojowo-badawcze nie zakończyły się sukcesem.

Porozmawiaj o robotyzacji z ekspertem Europa Systems

Czy robotyzacja sprawdzi się również w Twoim biznesie? Dowiedz się więcej o automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjno-magazynowych od naszych ekspertów.
Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji i możliwości demo prezentacji jak w Twoim zakładzie produkcyjnym lub magazynie sprawdzą się roboty mobilne lub kolaboracyjne.

Europa Systems – jesteśmy integratorem automatyki z ponad 20 letnim doświadczeniem w intralogistyce.
W naszej ofercie znajdziesz pełną gamę rozwiązań m.in. takie jak: ES Smart – AGV/ AIV/ AMR Autonomiczne Mobilne Roboty; ES Cobot – roboty współpracujące i aplikacje do paletyzacji, czy ES Robo Wash and Dry – robot przemysłowy dedykowany dla branży Retail.  

Zainteresowany? Umów się na rozmowę lub spotkanie – wyślij mail: sales@europasystems.com lub zadzwoń: +48 91 579 03 72

Poprzedni post

Następny post

Skip to content