EUROPA SYSTEMS – POLSKA FIRMA – ŚWIATOWE AMBICJE – WYWIAD Z PREZESEM ZARZĄDU EUROPA SYSTEMS
„W branży intralogistycznej nieustannie trzeba rozwijać rozwiązania, które wnoszą dużą wartość dodaną klientom. Oczekiwania rosną z roku na rok wraz...
W marcu br. integrator i producent automatycznych rozwiązań dla intralogistyki – Europa Systems we współpracy z dostawcą MES – EDOCS Systems, rozpoczął wdrożenie automatyzacji procesów logistyki produkcji w fabryce Solvera Gawel technology – światowego lidera na rynku elementów złącznych.
Eco Smart Factory jest doskonałym przykładem realizacji strategii zrównoważonego rozwoju w koncepcji Przemysł 4.0. Najnowszy projekt obejmuje optymalizację procesów produkcyjnych, kompleksowe opomiarowanie z wykorzystaniem elementów inteligentnej analizy danych oraz monitoring w czasie rzeczywistym.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie automatyzacja logistyki produkcji rozwija się bardzo dynamicznie i nabiera coraz większego znaczenia w strategii rynkowej przedsiębiorstw. Szybkie reagowanie na potrzeby rynkowe, kontrola w czasie rzeczywistym stanów magazynowych i przepływu materiałów, analiza danych, sztuczna inteligencja, IoT, ekologia – to kluczowe trendy Przemysłu 4.0 oraz łańcucha dostaw.
Producenci szczególnie z sektorów takich jak Automotive czy AGD wiedzą jak ważna jest ciągłość dostaw komponentów. Brak jednego elementu potrzebnego do wyprodukowania silnika, powoduje opóźnienie w dostawach gotowych towarów na rynek, co przynosi ogromne straty. W procesach produkcji komponentów, poza tym aby były dostarczone w dobrej jakości i cenie oraz na czas, coraz bardziej istotne jest również to jaki ślad węglowy pozostawiają.
Współpraca producenta komponentów – Solvera Gawel Technology oraz dostawców technologii – Europa Systems i EDOCS Systems, jest doskonałym przykładem synergii działań jak można zintegrować w spójną całość wszystkie te cele.
„Automatyzacja pozwala optymalizować procesy produkcyjne oraz lepiej kontrolować łańcuchy dostaw. W dzisiejszym świecie dostęp do informacji w czasie rzeczywistym oraz tworzenie algorytmów do predykcji daje przewagę konkurencyjną. Dlatego wdrażając automatyzację bierzemy pod uwagę wyzwania naszych klientów z którymi będą się mierzyć nie tylko dziś ale również w przyszłości” – wyjaśnia Marcin Tomkiewicz, prezes spółek Europa Systems i Edocs Systems.
Zakres projektu to automatyzacja linii produkcyjnych w strefie dystrybucji i składowania półproduktów oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych i optymalizacji procesu wytwarzania. Jest to kolejny etap w drodze do Eco Smart Factory, jaką realizuje czołowy producent w Europie elementów złącznych dla branży Automotive, AGD i budowlanej. Do tej pory praktycznie cały park maszynowy tj. ponad 200 stanowisk został opomiarowany systemem EDOCS MES. Jednym z kluczowych elementów kolejnego etapu jest inwestycja w nowe maszyny i rozbudowa systemu oraz zbieranie danych, aby zintegrować wszystkie procesy w jeden „data-driven” ekosystem, który umożliwi wykorzystanie zaawansowanych algorytmów optymalizacyjnych.
„Wizją spółki Solvera Gawel Technology jest stworzenie inteligentnej i przyjaznej ekologicznie fabryki komponentów, która dzięki zastosowaniu najnowszych technologii wdrażanych przez naszych partnerów: Europa Systems i EDOCS Systems będzie światowym benchmarkiem dla Przemysłu 4.0 w naszej branży” – wyjaśnia Dariusz Kluz, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Solvera Gawel Technology S.A.
Wdrożenie planowane jest w trzecim kwartale 2022. Firmy planują organizację Dnia Otwartego w fabryce Solvera Gawel Technology S.A. pod Rzeszowem.
O Solvera
Solvera Gawel technology to polska spółka z ponad 37 letnim doświadczeniem w produkcji elementów złącznych, światowy dostawca i jeden z europejskich liderów w swojej branży. Firma zatrudniająca 300 pracowników, specjalizuje się w wytwarzaniu śrub, wkrętów oraz nitów, głównie poprzez realizację indywidualnych zamówień według potrzeb klientów w branży automotive, AGD oraz budowlanej. Do produkcji wykorzystywane są niskostopowe stale konstrukcyjne, wysokostopowe stale chromoniklowe, żaroodporne oraz stopy miedzi i aluminium – miesięczna produkcja to średnio 250 mln szt. wyrobów. Najwyższą jakość procesów produkcyjnych gwarantują certyfikaty IATF 16949, ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 45001. Spółka posiada własne Laboratorium Badawcze przy Centrum Badań i Rozwoju z akredytacją wydaną przez Polskie Centrum Akredytacji w Rzeszowie.
O Europa Systems
„The first choice partner for agile intralogistics solutions in Europe” Europa Systems – Integrator, producent i dostawca rozwiązań w obszarach Automatyzacja Magazynu i Logistyka Produkcji. Spółka to zespół 300 inżynierów, techników i specjalistów opracowujących zwinne systemy intralogistyczne dla branży FMCG, handlu detalicznego, e-commerce, przemysłu ciężkiego i oponiarskiego, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją firmy na dzisiejszym i przyszłym rynku. Europa Systems od ponad 25 lat z sukcesem wdrożyła ponad 1000 projektów w 35 krajach, zapewniając dziś najnowocześniejszy serwis dostępny dla klienta 24/7. Będąc jednocześnie producentem i integratorem, Europa Systems łączy pasję inżynierską, innowacyjne oprogramowanie i technologię mechaniczną dostarczając rozwiązania pod klucz do automatyzacji łańcucha dostaw, które zapewniają doskonałość operacyjną w fabrykach, magazynach i centrach dystrybucyjnych.
O EDOCS Systems
EDOCS SYSTEMS tworzy i wdraża rozwiązania z obszaru oprogramowania i automatyki, które pozwalają optymalizować procesy produkcyjne i w praktyce stosować koncepcję Przemysłu 4.0. Początki firmy sięgają 2007 roku. Już 5 lat później stworzone przez EDOCS SYSTEMS oprogramowanie do zarządzania produkcją klasy MES skutecznie monitorowało kilkaset maszyn klientów firmy dostarczając wiarygodnych danych o realizacji procesów produkcyjnych. W 2017 EDOCS SYSTEMS stał się członkiem klastra Dolina Lotnicza i nawiązał współpracę z firmami z przemysłu lotniczego. Obecnie firma zatrudnia kilkudziesięciu specjalistów z obszaru informatyki i automatyki, a także praktyków posiadających szeroki know-how w zakresie zarządzania procesami produkcyjnymi.