Świąteczne życzenia od Europa Systems
Niech radość i pokój Bożego Narodzenia towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok. Życzymy, aby ten czas był owocny w osobistych...
W transporcie bliskim/wewnątrzmagazynowym systemy taśmowe należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych. Znajdują szerokie zastosowanie w magazynach, centrach logistycznych, a także w halach produkcyjnych i innego rodzaju obiektach. Odpowiednio dopasowane znacznie upraszają wszystkie procesy transportu bliskiego, jednocześnie chroniąc ładunki przed uszkodzeniami.
Przenośniki taśmowe są podstawą systemów taśmowych w transporcie bliskim – działają w charakterze ciągłym. Są one wykorzystywane w przemieszczaniu ładunków różnych wymiarów i różnej wagi, transport odbywa się przy tym bez poślizgu i w łagodny sposób. To alternatywa dla transportu przenośnikami rolkowymi, które nie nadają się na ogół do użycia w przypadku towarów małogabarytowych czy też materiałów sypkich.
Przenośniki bazują głównie na silnikach elektrycznych, rzadziej na innego rodzaju napędach. Zbudowane są z taśmy transportowej, która jest wykonana z tworzywa sztucznego lub gumy, jest elastyczna i wymaga przy tym odpowiedniego napięcia, dlatego stosuje się w jej przypadku napinacze. Taśmy są też wzmocnione drutem, by zachować swój kształt. Zależnie od rodzaju transportowanego materiału również taśmy uzupełniane są o szczotki czy skrobaki, które czyszczą ją z zabrudzeń. Stosuje się także wagi, które monitorują przepływ materiału, mogą także posiadać wykrywacze metali czy innego rodzaju narzędzia. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy, wyposażane są w sygnalizatory awarii, czujniki temperatury. Przenośniki taśmowe mogą być skonstruowane jako proste lub skośne, gdy mają za zadanie transport materiałów pomiędzy różnymi poziomami, zwykle kąt nachylenia w ich przypadku wynosi maksymalnie 20%, jednak jest zależny od rodzaju transportowanego towaru.
Aby cały system mógł działać niezawodnie, konieczne jest jego zaprojektowanie przez ekspertów. Systemy przenośników taśmowych są dostępne w różnych wariantach długości, dlatego można zbudować z nich rozmaite konstrukcje przeznaczone do transportu bliskiego, biorąc pod uwagę wymagania związane z dostępną przestrzenią w zakładzie, rozmieszczeniem punktów przyjmowania ładunków oraz ich miejsc docelowych. Właściwie opracowany projekt jest podstawą, ponieważ tylko wtedy pozwoli na zaoszczędzenie jednocześnie czasu, a przy tym też pieniędzy. Brak optymalizacji systemu transportu bliskiego jest jednym z powodów generowania nadmiernych kosztów. Zachęcamy do współpracy – w Europa Systems, mamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie i możemy kompleksowo pomóc w opracowaniu najlepszego systemu.