2024-09-01

PARK PRZEMYSŁOWY – CNC | #WEAREEUROPASYSTEMS 

Park przemysłowy - CNC | #WEAREEUROPASYSTEMS

Obecnie w naszej firmie dział obróbki mechanicznej składa się z kilkudziesięciu wysokiej klasy pracowników. Wspólnie tworzymy naszą markę – Europa Systems. Część zespołu jest odpowiedzialna za obróbkę skrawaniem i ma do dyspozycji kilkadziesiąt urządzeń takich firm jak: DMG Mori (seria CTX), Mazak oraz ERLO. Kolejne osoby zajmują się cięciem laserowym oraz obróbką plastyczną. W tym celu są wykorzystywane m.in. trzy prasy krawędziowe o maksymalnej szerokości materiału 4m i grubości 10mmm (przy zachowanej dokładności wymiarowej sięgającej +/- 0,2mm).

Oprowadzimy Was po krótkim, ale jakże ciekawym, procesie przekształcenia arkusza blachy w osłonę z logo naszej firmy „ES” będącym nieodłącznym elementem naszego produktu, jakim jest ES Tower. Jest to automatyczny magazyn blach, który umożliwia łatwy oraz szybki dostęp do składowania materiałów. Dzięki naszemu rozwiązaniu skraca czas dostępu do nich oraz zapewnia efektywne wykorzystanie powierzchni składowania

Skrupulatne dobieranie i przygotowanie materiału

Kiedy na produkcji pojawi się zlecenie na wyprodukowanie magazynu, w dziale zakupów w systemie sterowania produkcją, wyświetlane jest zapotrzebowanie na blachę o grubości 3 mm. To z niej powstanie wspomniana osłona z logo. Materiał po zamówieniu trafia na teren firmy. Zostaje on sprawdzony przez zakładową kontrolę produkcji. Sprawdzany jest zarówno atest materiału i partia, z której został wykonany, oraz jego jakość. Następnie zostaje przyjęty na stan w systemie. W dalszej kolejności materiał trafia na magazyn blach, który jest zintegrowany z robotem załadowczym obrabiarki laserowej. 

W programie Lantek programista laserów otrzymuje rysunki w formacie DXF od konstruktora z Działu Projektowania. Z nich generuje program w kodach NC oraz wysyła go na wykrawarkę laserową. W programie zawarte są wszystkie informacje o produkcie takie jak: pochodzenie materiału (z jakiego elementu jest wykonywany), parametry cięcia (prędkość, siła, czas przebicia) oraz kształt elementów wpisanych w program i ułożonych na arkuszu.  

W tym samym czasie operator obrabiarki z magazynu wybiera arkusz blachy. Za pomocą robota, który jest sterowany automatycznie, wspomniany arkusz blachy zostaje załadowany na stół obróbczy obrabiarki laserowej.  

Co dzieje się po fazie cięcia?

Po załadowaniu materiału na obrabiarkę, blacha zostaje ustawiona do bazy maszynowej. Po ustawieniu materiału operator urządzenia CNC naciska “start” na maszynie i rozpoczyna się faza cięcia. W tym samym czasie z arkusza blachy w kilka minut powstaje element, który docelowo będzie zamontowany na produkcie, jakim jest magazyn blach ES Tower. Element po cięciu zostaje sprawdzony pod względem zgodności z rysunkiem przez zakładową kontrolą jakości. Jeśli wszystkie wymiary i kształty są zgodne, element trafia na kolejne gniazdo obróbcze, jakim jest szlifierka szerokotaśmowa Costa. 

Materiał po obróbce laserowej maszyną CNC jest dopracowywany na szlifierce w celu zaokrąglenia krawędzi, usunięcia tlenków powstałych podczas cięcia i uzyskania jak najlepszej powierzchni pod malowanie proszkowe. Po szlifowaniu element trafia na prasę krawędziową, na której operator zgodnie z rysunkiem technicznym ustawia program oraz żądany kształt gięcia. Prasa o nacisku 200 ton formuje kształt elementów w 1-, 2-, 3- lub więcej etapach gięcia – w zależności od skomplikowania elementu. 

Element po wygięciu trafia do działu kontroli, który sprawdza czy cały proces gięcia został wykonany prawidłowo oraz czy są zachowane wszystkie wymagania kształtu i geometrii elementów. Następnie trafia na myjkę. W tym miejscu warto dodać, że cały proces mógł się odbyć dzięki szerokim możliwościom technicznym, które oferuje nasz park maszynowy. Składa się on z kilkudziesięciu najnowocześniejszych maszyn, urządzeń i linii technologicznych, które są obecnie dostępne na rynku. Park maszynowy jest sukcesywnie modernizowany poprzez inwestycje w innowacyjne rozwiązania. 

To dzięki niemu oraz kilkudziesięciu specjalistom, firma Europa System może pochwalić się niezależnością produkcyjną, wysoką konkurencyjnością oraz jest w stanie realizować prawie 2 tysiące zleceń rocznie – zarówno dla klientów z Polski jak i zagranicy. 

O Europa Systems | #WEAREENGINEERS 

„The global leader for agile intralogistics solutions warehouse automation and production logistics” 

Europa Systems to integrator, producent i dostawca rozwiązań w obszarach Automatyzacja Magazynu i Logistyka Produkcji. Firmę tworzy zespół ponad 300 inżynierów, techników i specjalistów opracowujących zwinne systemy intralogistyczne dla branży FMCG, handlu detalicznego, e-commerce, przemysłu ciężkiego i oponiarskiego, aby sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją firmy na dzisiejszym i przyszłym rynku. Europa Systems od ponad 30 lat z sukcesem wdrożyła ponad 1000 projektów w 35 krajach, zapewniając dziś najnowocześniejszy serwis dostępny dla klienta 24/7. Będąc jednocześnie producentem i integratorem Europa Systems łączy pasję inżynierską, innowacyjne oprogramowanie i technologię mechaniczną, dostarczając rozwiązania pod klucz do automatyzacji łańcucha dostaw, które zapewniają doskonałość operacyjną w fabrykach, magazynach i centrach dystrybucyjnych. 

Poprzedni post

Następny post

Skip to content